Nejlepší knihy roku 2018

Nejlepší knihy roku 2018

To nejlepší na čtení z letošního roku

Už jste četli všechny nejpopulárnější knihy? Především jaro planulo knižními novinkami jako pochoděň. Světová jména jako Jo Nesbo, Dan Brown nebo Peter May vyhlížel nedočkavě téměř každý. Svůj výběr představil také Velký knižní čtvrtek a druhý týden v květnu ožilo pražské Výstaviště SVĚTEM KNIHY. Letos to zkrátka jede. Ať už hledáte inspirace do čtenářské výzvy, nebo sháníte dárek k narozeninám, následující knižní shrnutí je výborným tipem na čtení.

Nejlepší lednové tituly

Kdo si myslel, že si po Vánocích najde konečně čas na čtení již zakoupených (nebo obdržených) e-knih, zažil nejspíš lehké zklamání. Hned v lednu nás totiž potěšila Hana Marie Körnerová svým třetím dílem velkolepé historické ságy Pán Hor. Reedice vychází pod taktovkou Baronetu a nutné dodat, že jí nový kabát extrémně sluší.

Petra Soukupová ohromila čtenáře svým citlivým příběhem Nejlepší pro všechny zachycujícím vyhrocené rodinné vztahy. Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami neumíme být šťastní? Kniha si drží úžasné hodnocení nejenom na Databazeknih.cz

Poslední lednovou novinku, kterou bychom rádi představili, je překvapivý počin Gail HoneymanovéEleanor se má vážně skvěle. Autorka se věnuje tématu vzájemné mezilidské ignorace v dnešní přelidněné společnosti. Člověk může být obklopen lidmi a přesto být sám. Kniha si získala okamžitou popularitu a doprovází ji vynikající recenze.

Může se zdát, že leden přinesl čtení hlavně příznivcům románů, na své si však přišli také milovníci scifi a fantasy. Zmínit musíme minimálně druhý díl Lazarovy války Legie (Jamie Sawyer), pokračování urban fantasy Drake Dominion (Peter McLean) a poslední příběh ze Zeměplochy Pastýřská koruna (Terry Pratchett).

Nejprodávanější tituly leden 2018
Mezi nejprodávanější lednové novinky se zařadil historický román Pán hor od H. M. Körnerové, psychologické romány Nejlepší pro všechny od Petry Soukupové a Eleanor se má vážně skvěle od Gail Honeymanové.

Nejprodávanějším e-knihám v únoru vévodí Dan Brown

Snad několik měsíců upírali čtenáři oči do pomyslné výkladní skříně Arga. Jednoznačným důvodem byla chystaná novinka mistra dobrodružných a konspiračních thrillerů Dana Browna. Kdo by neznal světové bestsellery jako Da Vinciho kód, Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni? Nový román Počátek nás tentokrát zavedl do Španělska, kam Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Změní navždy tvář literatury i Počátek? To se dočtete. Román si lze navíc užít i jako audioknihu.

Naopak Švédské holínky od Henninga Mankella jsou autorovým posledním románem. Působivý příběh o tom, že na některé vzpomínky nestačí ani ničivý oheň, vydává opět nakladatelství Host.

Krásné a melancholické vyprávění o prokletí stárnutí a významu švédské osamělosti – Sydsvenskan

Do třetice zavítáme mezi thrillery. Bernard Minier rozšířil stávající trilogii o krimiromán Noc. Martin Servaz ji rozhodně nebude mít klidnou. A my tím pádem také ne.

Nejprodávanější tituly únor 2018
Únoru vévodil dobrodružný román Počátek od Dana Browna, psychologický román Švédské holínky od Henninga Mankella a krimithriller Noc od Bernarda Miniera.

Velký knižní čtvrtek a březen měsíc knihy

Březen snad nemohl být nabitější. Nejenom, že se objevilo několik dlouho vyhlížených pokračování, např. Do posledního dechu (Robert Bryndza), Dvůr křídel a zmaru (Sarah J. Maasová), Počátek (Jamie Sawyer), Příběh ztracené holčičky (Elena Ferrante) či Jedna noc 3: Odhalená (J. E. Malpasová), ale odstartoval také tradiční Velkný knižní čtvrtek. Ten nabídl mrazivé thrillery, psychologické romány i poutavé životní příběhy a literaturu pro mládež.

Velký knižní čtvrtek nám představil celkem 15 zajímavých titulů. Na obrázku čtyři z nich.

Závěr měsíce pak uzavíraly silné novinky. Prvním z nich je moderní thriller Hon na mrtvého (Tim Weaver), čímž Mystery press zahájilo doplnění série od prvního dílu. Dalším byla filmová senzace Guillerma del Tora Tvář vody. A posledním přírůstkem je první díl nové krimisérie Jepice, s Charlie Priestem, bývalým policejním vyšetřovatelem a nyní prestižním londýnským právníkem v hlavní roli.

Nejprodávanější tituly březen 2018
V březnu patřily mezi největší bestsellery Do posledního dechu od Roberta Bryndzy, Dvůr křídel a zmaru od Sarah J. Maasové a Příběh ztracené holčičky od Eleny Ferrante.

Duben ve znamení thrillerů

V dubnu se největší oblibě těšily thrillery. Zásluha patří bezesporu jménu Jo Nesbo. Již měsíce bylo známo, že se tento skandinávský literární král zapojí do projektu Shakespeare 400. Jak řekl, tak se i stalo.  5. 4. se uskutečnil celosvětový release Nesbeho Macbetha. Co o svém počinu říká autor, si můžete poslechnout v krátkém videorozhovoru. Jedno je však jasné: Krev bude vykoupena krví.

Thriller Za zavřenými dveřmi u nás loni doslova zazářil. Ačkoli se jednalo o debut, již během pár měsíců získal ohromné množství čtenářů a mimo jiné rekordní prodeje v eknize. O to víc jsme měli radost, že jsme tuto autorku mohli právě v dubnu spatřit na vlastní oči. Novinka v Pasti lží nás postaví před dilema: Komu můžete důvěřovat, když ani sobě ne? Tento napínavý psychologický thriller je dostupný i jako audiokniha a navíc si již brzy můžete na Knihaha pustit exkluzivní rozhovor s autorkou.

Ti, kdo stále nemají dost inspirace, určitě neudělají chybu, sáhnou-li např. po švédské kriminálce Půlnoc (Jonas Möstrom), Já si tě najdu (P. D. James), Lovci ohně (Mons Kallentoft) či Hráči se smrtí (Simon Scarrow).

A protože se vše netočí jen kolem smrti a zabíjení, určitě si musíme připomenout ještě krátkou novelu Fredrika Backmana A každé ráno je cesta domů dělší a delší. Těžké téma o stárnutí a zapomínání uchopuje Backman tak, jak to umí. Citlivě a empaticky. Příběh zvládnete velmi pravděpodobně za jedno odpoledne a k jeho přečtení nahlodá i naše recenze.

Nejprodávanější tituly duben 2018
Duben z přehledem převálcoval temný thriller Macbeth, s novinkou dorazila do Prahy B. A. Paris a emotivní krátký příběh nabídl Fredrik Backman.

Květen ovládla Běžkyně Petera Maye

Květen odstartovala Běžkyně. Nový díl ze série Čínské thrillery mohli čtenáři e-knih začít číst již o několik dní díky předprodeji. V těsném závěsu se střetávalo fantasy se scifi v zastoupení e-knih Jádro (Peter V. Brett), Ledová citadela (Pavel Korněv), Popel Babylonu (James S. A. Corey) a Kaldera, sedmý díl Bratrstva od Johna Flanagana. Fanoušci španělské detektivky rozhodně potěšila novinka od Dolores Redondo. A stejně tak uběhl půl rok od vydání tištěné knihy Selfies, což byl pokyn k zahájení prodeje nové e-knihy Jussi Adlera-Olsena.

Nejprodávanější tituly květen 2018
Květen patřil k velmi silným měsícům co se týče eknih. K těm nejdůležitějším Běžkyně od Petera Maye, Selfies od Jussi Adlera-Olsena a Jádro od Petera V. Bretta

Nejočekávanější knihy léta

Jak už to bývá, v létě si dávají nakladatelé lehkou pauzu. Přestože si na největší trháky počkáme až na podzim, na dovolenou nouze o čtení nebude. A na jaké e-knihy se tedy můžeme těšit? To si řekneme v dalším článku.