Petr Pilař

Petr Pilař

Považuji se za obdivovatele dobrých knih a jejich autorů. Vzhledem k roku narození mám pocit, že moje nejlepší čtenářská léta, tedy dobu, kdy jsem hltal knihu za knihou, jsou už nenávratně pryč. Nyní není tolik času a mozek se rychleji unaví.

Žánry si nevybírám, ale snažím se číst ty knihy, které mi „chtějí“ něco říct. Těm pak dychtivě naslouchám. Obvykle jsem imunní vůči vlnám popularity, které ta či ona kniha vyvolá, a někdy se mi stane, že si takovou knihu přečtu až několik let poté, kdy si o ní lidé povídali na potkání. Musím ale dodat, že mám velkou slabost pro populárně-naučnou literaturu, což souvisí s mým zájmem o vědu a svět jako takový. Právě v této kategorii jsem se drze pustil do psaní recenzí  a následně sem tam sestavil recenzi beletristickou.  Kromě čtení knih věnuji čas a pozornost některým časopisům, zejména pak National Geographic.

Mimo psaného slova mám rád audioknihy – doprovázejí mě při občasných dlouhých cestách za volantem nebo při práci na zahradě nebo v dílně.

Jsem registrován na serveru Databazeknih .cz. Recenze jsem však do ní přestal vkládat a budu je vkládat sem a ty, u kterých to není vzhledem k formátu knihy možné, na svůj blog, který připravuji.

Od května 2014 provozuji českobudějovickou sekci projektu Science Café Czech Republic. A od června 2017 totéž v Jindřichově Hradci.

Jak vyplývá z výše uvedeného, moje recenze se budou vztahovat převážně k populárně naučné literatuře, ale nikoliv bezvýhradně. Děkuji za umožnění sdílení tohoto prostoru s vámi všemi a těším se na nové podněty.

Petr v pěti bodech

Jaká je moje nejoblíbenější kniha?
Neumím takovou knihu označit. Existuje nespočetně báječných knih, které mi poskytují zábavu, zamyšlení, poučení…  Některé všechno dohromady. Není možné některou z nich stavět na první místo.

Kolik knih přečtu za rok?
Pokud jde o čtení jako takové, pak je to cca 20 – 30 knih, protože kromě toho čtu i jiné texty a času není bohužel tolik. Dost titulů však vstřebám také v audioformátu.

Dočtu každou knihu, kterou otevřu?
Ano. Snažím se otevírat jen takové knihy, u kterých jsem si jist, že je dočtu.  Občas sáhnu vedle, ale i takové knihy ze zásady dočítám.

Proč jsem se stala recenzentem?
Protože jsem byl osloven provozovateli tohoto blogu. Ale moje psaní o knihách má původ na Databaziknih.cz, na níž jsem se chtěl podělit o svoje čtenářské zážitky, ale hlavně jsem chtěl zviditelnit populárně naučnou literaturu, která je mezi čtenáři spíše popelkou.

Co chci jednou dělat?
Něco, čím budu prospěšný.