Camilla Läckberg

Camilla Läckberg

Detektivky Camilly Läckberg patří mezi nejpopulárnější a také nejprodávanější severské kriminálky v České republice. Jak se tato krásná a zároveň velmi milá žena dostala k psaní románů?

Co bylo tím přelomovým okamžikem, kdy jste se rozhodla stát autorkou?

Už od malička jsem byla fascinovaná temnou stránkou lidí. První příběh se zápletkou vraždy  jsem napsala ve čtyřech letech. Psaní románů bylo mým celoživotním snem a jednou o Vánocích jsem od rodiny dostala jako dárek kurz tvůrčího psaní. Během tohoto kurzu jsem začala psát Ledovou princeznu a od té doby už pouze pokračuji.

Ever since I was a little girl I have been fascinated by the darkness in people and wrote my first murder story as a 4-year old. It was a lifelong dream to write novels and one Christmas my family gave me a writing course as a gift. During this course I started writing The Ice Princess and ever since then I’ve just kept writing!

Co bylo na cestě za vydáním první knihy to nejtěžší?

Samozřejmě vypořádat se s obavami, jaké má každý začínající autor: „Pokud to vůbec bude někdo číst, bude se mu kniha líbit?“ Tyhle myšlenky mi nedovolovaly v noci usnout – naštěstí se mi v tu dobu narodilo první dítě, takže jsem pak měla spoustu rozptýlení :))

Of course the same scary thoughts that every debut author deals with: if anyone would read it, would they like it? These thoughts kept me up at night – luckily I had just had my first child too so I had lots of distractions as well, haha.

Je psaní tou hlavní denní aktivitou, nebo se věnujete i něčemu jinému?

Hodně pracuji na tom, abych nemíchala práci s rodinou. Nechci neustále sledovat emaily nebo telefon, když s nimi trávím čas. Mám čtyři děti, takže opravdu striktně rozděluji svůj čas mezi psaní a ostatní aktivity. Tento systém mi velmi vyhovuje, občas píšu hodiny a hodiny a jiné dny nenapíšu ani řádku.

I work hard on not mixing my work time with the time I spend with my children, I won’t look at my emails and be on the phone all the time if I’m with the kids. Being a mother of four, I really try to focus and block time for writing and other activities. This works really well for me, some days I write for hours and others I don’t write at all.

Jaká kniha ve vás zanechala největší dojem?

Jednou z mých nejoblíbenějších knih je: The Secret History od  Donny Tartt (Tajná historie, Argo, 2017). Nejedná se o klasickou detektivku, přesto je tento příběh odehrávající se na univerzitě ve Vermontu fascinující.

One of my favorites is The Secret History by  Donna Tartt. It’s not a traditionell crime story but it is an extremely intriguing story that takes place at a college in Vermont.

Čtete opakovaně nebo i pravidelně své knihy?

Znám několik autorů z mého okolí, kteří rádi čtou vlastní příběhy, aby se znovu setkali se svými postavami, avšak odpověď zní: „Ne, nečtu je znovu.“ Pokud mi Erica a Patrik chybí a chci s nimi znovu vyrazit „na rande“, okamžitě začnu vymýšlet jejich nové dobrodružství.

I know I have a few author colleagues who like to re-read their own stories to revisit their characters, but no, I don’t do that. If I miss Erica and Patrik and want to “hang out” with them, I immediately start thinking about their next adventures …

Na jakou otázku byste chtěl odpovědět, ale ještě nikdo vám ji nepoložil?

Ha, tak to je dobrá otázka 🙂 Jsem docela stydlivá osoba, svá tajemství nešířím.

Haha, good question! I’m actually quite shy as a person and not to keen on spilling my secrets..!

Chtěla byste něco vzkázat svým fanouškům?

Jsem moc šťastná, že tolik českých čtenářů čte právě moje knihy, a také neskutečně vděčná, že vás stále zajímají děsivé případy Eriky a Patrika, kterými trápím obyvatele přímořského městečka Fjällback.

I am so happy that so many Czech readers like my books, and beyond thankful that you want to keep reading about Erica & Patrik and all the gruesome murders I put the poor Fjällbacka residents through!

(Video bylo použito s laskavým dovolením nakladatelství Motto)

 

O autorce

Narozena: 1974, Švédsko, Fjällbacca

Jean Edith Camilla Läckberg je oblíbenou švédskou autorkou detektivek, jednou z nejmladších a zároveň nejnověji objevených pro mezinárodní literární scénu. Začínala jako ekonomka, avšak kurz tvůrčího psaní ji navedl novým směrem a nyní okupuje přední příčky skandinávských bestsellerů. Hlavními hrdiny doposud sedmidílné série detektivek jsou spisovatelka Erica Falcková a detektiv Patrik Hedström. Všechny díly se odehrávají v přímořském městečku, autorčině rodné Fjällbacce.

Spolu se spisovatelkou Denise Rudbergovou Camilla uváděla televizní pořad o literatuře s výmluvným názvem Läckberg & Rudberg.

Knihy Camilly Läckberg vychází v 55 zemích a v 38 jazycích, prodeje již překročily 15 milionů výtisků. Dva z jejích románů se ve Švédsku dočkaly také filmového zpracování. Debutovala v roce 2003 s románem Ledová princezna, který je prvním dílem detektivní série. Třetí román s názvem Kameník se pyšní titulem švédská detektivka roku 2005. V roce 2006 získala Läckberg titul švédská autorka roku a v roce 2011 se stala šestou nejprodávanější autorkou v celé Evropě.

Více informací najdete na webu autora

Tituly v elektronické podobě najdete na Palmknihách a eReadingu