Helene Turstenová

Helene Turstenová

Helene se u nás proslavila kriminálními romány z chladného Švédska.  Co stálo za stvořením těchto bestsellerů?

Co bylo tím přelomovým okamžikem, kdy jste se rozhodla stát autorkou?

Bylo to v roce 1997. Onemocněla jsem a nemohla jsem se věnovat své zubařské praxi. Bylo to těžké období, musela jsem najít jinou cestu. Rozhodla jsem se zkusit napsat knihu. Mělo to být krimi, protože mě napadla dobrá zápletka právě pro tento žánr.

It was 1997. I had caught a rheumatic illness, and could not go on with my work as a dentist. It was a hard time to realize that I had to do something else. I decided to try to write a book, and it had to be a crimenovell, because I had a good idea for a plot.

Co bylo na cestě za vydáním první knihy to nejtěžší?

Všechen ten zájem médií. Nebyla jsem na něco takového připravena. Do té doby totiž ve Švédsku nebyla spisovatelka krimi románů. Ovšem když v roce 1998 vyšla moje první kniha, byly jsme tři. A dostalo se nám hodně pozornosti.

All the attention from the media. I was not prepared for that. You see, at that time there were no swedish female crimewriters. But when my first book was released in 1998, we where three. And we got a lot of attention!

Je psaní tou hlavní denní aktivitou, nebo se věnujete i něčemu jinému?

Jsem velmi disciplinovaná a k tomu ranní ptáče. Psát začínám kolem 9:30, kolem 11. hodiny si dávám krátkou přestávku s šálkem kávy, a následně píšu až do 13:30. Po dlouhé obědové pauze se jdu projít se svým psem a pak začnu opravovat text, který jsem od rána napsala. Mým pravidlem je nikdy nepracovat po 17. hodině. Tohle je má rutina během psaní jedné knihy. V pauze mezi tvorbou dalšího pokračování rádi s manželem cestujeme. Máme rádi také sledování filmů, divadlo, operu, muzikály a samozřejmě… čtení knih.

I am very diciplined and an early bird. I start writing around 9.30, take a short break for a cup of tea 11 o’ clock, and then I write until 13.30. After a long lunchbreak and a walk with my little dog, I start to editing the work from the morning. My rule is; never work after 5 pm. This is the rutin during the period of writing a book. In between the books, me and my husband like to travel. We enjoy films, teater, opera, musicals and of course; Reading books.

Čtete opakovaně nebo i pravidelně své knihy?

 Helene Tursten | Bild: ARD Když pracuji na knize, čtu rukopis natolik pečlivě, že prožívám každý její detail srdcem. Takže po vydání příběh už nečtu.

When I am working with a book, I read the manucript so careful, that I almost know it by heart. So, I never read my own books again after publishing.

Na jakou otázku byste chtěla odpovědět, ale ještě nikdo vám ji nepoložil?

Píšu knihy už 20 let. Myslím, že za tu dobu jsem slyšela už všechny možné dotazy, takže taková otázka neexistuje.

I have been a writer for 20 years, and I think that I have had most kind of questions during the years. The answer is no.

Chtěla byste něco vzkázat svým fanouškům?

Jsem moc šťastná, že máte rádi mé knihy o inspektorce Irene Hussové. Doufám, že se vám bude líbit i moje nová série o její mladší kolegyni inspektorce Emble Nyströmové.

I am so happy that you like my books about DI Irene Huss. And I do hope that you will like my new serial about her younger collegue, DI Embla Nyström.

O autorce

Narozena: 1954, Annedal, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Švédsko

Mimořádná osobnost švédského literárního nebe – královna detektivek, jak jí doma přezdívají.
Narodila se v roce 1954 v Göteborgu. Dlouho pracovala jako zubařka. Kvůli revma toto povolání v devětatřiceti letech opustila a začala se věnovat psaní. Od roku 1993 píše detektivní romány. Helene přivedla na svět komisařku Irenu Hussovou a nadchla švédskou kritiku i veřejnost. Irena Hussová je dnes hrdinkou již šesti románů – Skleněný ďábel, Porcelánový koník z dynastie Tang, Noční vizita, Tetované torso, Ohnivý tanec a Dvojí tvář. Její detektivky měly velký úspěch nejen ve Švédsku, ale byly přeloženy a vyšly i v Dánsku, Finsku, Německu a Norsku – a jako málokterému švédskému spisovateli jí byla vydána kniha i v USA.
Série případů inspektorky Ireny Hussové byla ve Švédsku zfilmována a vysíláná v roce 2009 na televizi Barrandov.
Autorka žije v Sunne/Värmland a je vdaná za bývalého policistu.

Tituly v elektronické podobě najdete na Palmknihách a eReadingu