Alexander Stainforth

Alexander Stainforth

Alexandra si čtenáři oblíbili především pro jeho historické romance. Nevyhýbá se však ani romantice či mysteriózním thrillerům. Titul Láska k nakousnutí (humorná romantika) obsadil několikrát příčky bestsellerů na Palmknihách i eReadingu. Kdo je vlastně Alexander a jak se dostal k psaní?

Rozhovor

Co bylo tím přelomovým okamžikem, kdy jste se rozhodl/a stát autorem?

To mi bylo asi dvanáct. Díval jsem se v televizi na jeden díl Zorra a strašně mě rozčílil konec, takže jsem se rozhodl napsat si vlastní závěr. A od té doby jsem prakticky nepřestal psát.

Co bylo na cestě za vydáním první knihy to nejtěžší?

Nejdřív jsem si myslel, že nejtěžší bude najít někoho, kdo do mě bude chtít investovat jako do naprosto neznámého autora. Jedna nakladatelka byla ochotná, ale jednání se protahovala a protahovala, až jsem vydal knihu vlastním nákladem. Teprve pak jsem si uvědomil, že nejtěžší je dostat knihu na trh, mezi knihkupce, zajistit propagaci a oslovit čtenáře. Chodil jsem po knihkupectvích s batohem plným knih a snažil se je přemluvit, aby si knížku vzali do komise. Ale narazil jsem na skvělé lidi, kterým vděčím za start, ať už byl jakýkoliv. Dnes, o patnáct let později, všechno funguje jinak. Autoři mají mnohem víc možností, jak dostat knihu / e-knihu ke čtenářům, a vůbec si nemusí zničit podrážky.

Je psaní tou hlavní denní aktivitou, nebo se věnujete i něčemu jinému?

Pracuji v knižní branži. Psaní není mou hlavní denní aktivitou, ale příběhy ano. 🙂

Jaká kniha ve vás zanechala největší dojem?

Misery od Stephena Kinga. Fascinovalo mě na ní hlavně to, jak se čtenáři mohou vžít do příběhů. A co by se mohlo stát, kdyby autor provedl něco nepěkného s jejich oblíbenou postavou a dostal se jim pak do rukou.

Čtete opakovaně nebo i pravidelně své knihy?

Když kniha vyjde, nejsem schopný začíst se do textu. Většinou mi trvá asi půl roku až rok, než tu odvahu najdu. A pak nacházím části, které bych rád přepsal, kde bych změnil nějaký výraz… Brzy vyjde druhé vydání e-knihy Ďáblova nevěsta, které je chudší o šest tisíc zbytečných slov…

Na jakou otázku byste chtěl odpovědět, ale ještě nikdo vám ji nepoložil?

Zatím se mě ještě nikdo nezeptal, jakým má vztah k e-knihám. Takže… Velmi, velmi kladný. Z pohledu autora se mi líbí, že mohu kdykoliv aktualizovat text a nemusím šílet z toho, že někde zůstal překlep, v korektuře vypadlo slovo atd. Samozřejmě tu chybu musím nejdřív objevit, nebo mě na ni někdo upozorní… A jako čtenáře mě fascinuje, že když mám rozečtenou nějakou sérii a nutně si potřebuji zakoupit další díl třeba v sobotu ve dvě ráno, přihlásím se například na eReading nebo Palmknihy a během pár minut pokračuji ve čtení. Je to obrovská výhoda.

Chtěl byste něco vzkázat svým fanouškům?

Mějte se mnou prosím trpělivost. Vím, že vám už dva roky dlužím pokračování Pádu noci, ale letos vyjde, přesně na Halloween. To slibuji.

O autorovi

Narodil se 18. dubna roku 1982 v Kladně. První samostatnou knihou byl úvodní díl série Anglický erb – Temný úplněk (2003). Vyšla pod pseudonymem Alexander Stainforth, který autor používá dodnes.

Alexander pravidelně publikuje od roku 2008. Do dnešního dne vyšlo téměř dvacet knih: historicko-romantická tetralogie Lady Jane, dále nejúspěšnější série Krásná Karolína z doby Rudolfa II. či samostatné romány Ďáblova nevěsta a Pod maskou nevinnosti. Napsal však i několik hororových příběhů a jeden paranormální. V lednu 2017 vydalo Nakladatelství ČAS román ze současnosti Láska k nakousnutí.

Ve volných chvílích rád čte – historické romány, horory, thrillery, sci-fi… Zkrátka všehochuť. Stejná situace je i s filmovou tvorbou, v jednu chvíli se dívá na Akta X a v další si pustí třeba Pýchu a předsudek.

Aktuálně pracuji na další knize. Podrobnosti se dozvíte krátce před jejím vydáním. Budu moc rád, když mi po přečtení některé z mých knih napíšete názor: alexander@stainforth.cz

Více informací najdete na webu autora, fotografie Mgr. Petra Křížová
Tituly v elektronické podobě najdete na Palmknihách a eReadingu