Do sci-fi románů jsem se pustila až nedávno – jsou to zhruba tak dva roky, takže jsem v tomto literárním žánru poměrně neinformovaná – a nějak netuším, proč jsem tento žánr od sebe odsouvala. Protože já ten žánr miluju! Přes Marťana po Mycélium od Vilmy Kadlečkové zatím narážím a hodně povedené kousky. Moji lásku k němu však utvrdila kniha Ready Player One, která mi ukázala, že sci-fi tématika není plná jen robotů a počítačů (eh, i když RPO právě toho plné je 😀 ), ale že se dá vytvořit i „mistrovské dílo“ z toho žánru. A že tuto knihu považuji za mistrovské dílo! Stal se z ní takový „knižní poklad“ v mé knihovně. Původně jsem tuto knihu měla jen v e-booku, ale je to přesně ta situace, kdy během čtení zjistíte, že ji musíme doma mít v papíru! A tak jsem si ji na Světu knihy loni v květnu pořídila. A nelituji!
Autor – Ernest Cline
Nakladatelství – Knižní klub
Počet stran – 424
Rok vydání – 2016
Série – /
Žánr – Sci-Fi
Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu…
Jak jsem již psala, sci-fi žánru příliš neholduji, i když by se u mě doma našlo prár kousků, např. kniha Sektor Osm od Michaela Atamnova ze série Obránce perimetru (btw. Teď vyšel druhý díl z této plánované trilogie pod názvem Za smrtí), poměrně nová kniha z produkce King Cool – Nyxia od Scott Reintgena, nebo třeba Marťan od Andy Wiera. Ale vždy mám ohromnou radost, když v žánru, který moc nečtu, najdu knihu, která mě uchvátí.
Ready Player One pojednává o mladém chlapci, jenž se pouští na nebezpečnou výpravu (i když vlastně neopustil svůj úkryt). Vše se celou dobu odehrává v OASIS, vytvořeném systému, coby virtuální realita. Děti v něm chodí do školy, lidé v něm pracují, setkávají se a tak dále. A náš hrdina, Parzival, se uprostřed tohoto systému vydává na lov zlatého vejce, jež do OASIS ukryl jeden z tvůrců, ještě než zemřel. Celé hledání provází spousta nástrah a nebezpečí, dokonce to zajde tak daleko, že šéf Sixerů, což jsou najatí hráči, aby našli Zlaté vejce pro firmu, jež chce získat OASIS a velice tučně na tom vydělávat.
Ernest Cline v této knize ukazuje své znalosti osmdesátých let. Ačkoliv píše velice poutavě, místy byly popisy takové odbornější, ale mně to nevadilo. Ovšem každá kniha má i svá proti. Co bych knize vytkla, je ta nelogičnost Parzivala v některých ohledech. Jak může osmnáctiletý kluk, který chodí do školy, přečíst a vidět téměř vše, co Halliday za svůj život? A ještě něco z toho několikrát? Předpokládám, že jakožto student se musí také učit, a i kdyby neměl žádný rodinný život, tolik toho stihnout prostě nelze. Ale je to jen jedna taková úvaha nad knihou, někomu se to třeba ani nebude zdát divné.
Celá kniha je protkaná hity osmdesátých a devadesátých let, a nemyslím jen hudbu, ale dost často se tu vyskytují staré počítačové hry, filmy, seriály, hudba, knihy atd. Čtenář z této knihy dost rychle načerpá inspiraci třeba na další četbu či poslech.
Ready Player One se stala rychle moji srdcovkou, četla jsem ji už několikrát a při každém přečtení nacházím nové souvislosti. Budu ráda, když se v komentářích pochlubíte svými zážitky z této knihy! 🙂
Knihu zakoupíte zde: