Dvůr zbytečnosti a sexu …

Dvůr zbytečnosti a sexu …

Tak nějak si říkám, proč já měním svá dřívější rozhodnutí. Když jsem recenzovala Dvůr křídel a zmaru (najdete zde), zařekla jsem se, že v sérii už dál pokračovat nebudu. Jenže zvědavost zvítězila nad přesvědčením a sáhla jsem nakonec po nejnovějším Dvoru. Ach jo. 

Autor – Sarah J. Maas
Nakladatelství – CooBoo
Počet stran – 224
Rok vydání – 2018
Série – Dvůr křídel a zmaru #3,1
Žánr – Youngadult, Fantasy

Feyre, Rhysand a jejich nejbližší přátelé pracují na obnově Nočního dvora i válkou zničené země. Ačkoli lidské královny i vílí vládci kují pikle, ve Velarisu alespoň na chvíli nastala sváteční atmosféra. Blíží se totiž oslavy zimního slunovratu. A právě v okamžicích klidu a míru se ukáže, že některé rány ještě nejsou úplně zahojené… Feyre čeká dlouhá cesta plná napětí, vášně, intrik a politikaření, než opravdu zavládne mír. 

Kdo četl moji recenzi na Dvůr křídel a zmaru, tak ví, že už tam jsem měla spoustu výhrad, a tehdy jsem se zařekla, že s touhle sérií končím. Jenže když vyšel Dvůr mrazu a hvězd, řekla jsem, že dám téhle sérii ještě šanci. Myslím, že toho času, který jsem věnovala této knize, budu litovat ještě delší dobu.

Nejprve bych začala pozitivy této knihy, byť jich není moc. Nejvíce mě u knihy nadchla slavnostní nálada k oslavám Slunovratu (alias u nás Vánoc). Autorka se zde moc nepověnovala popisům, ale čišelo to z příběhu po celou dobu čtení. A druhá věc, která mě pobavila a kvůli které jsme musela vystoupit z autobusu, protože sem se smála jak blbeček, byla konverzace na téma čůrání 😄 Ale bohužel ani tahle jedna jediná vtipná scéna nezaručila dobrý pocit z celé knihy.

Poslední dobou bývám proti takhle natahovaným sériím dost zaujatá. Důvodem je to, že takovéhle zbytečné prodlužování většinou spíše kazí celý příběh, málokdy přinese něco nového a vyznívá to, jakoby se autor jen snažil vytřískat peníze po tom, co první (a povětšinou i druhý díl) byli super. V tomto případě to tak je – jednička byla super, protože to byl reteling Krásky a zvířete. Dvojka byla taky super, možná o trošičku více, protože v ní bylo o dost více akce, autorka se v ní věnovala více postavám. Ovšem zlom přišel v trojce, kdy autorka totálně zazdila celou sérii naprosto zbytečnými scénami. Moc se o tom nebudu rozepisovat, vše najdete v recenzi na Dvůr křídel a zmaru.

Abych se vrátila k Mrazu, tak tahle doplňková kniha mi přišla v sérii naprosto zbytečná a evokuje ve mě právě ten pocit, že se z toho autorka snaží jen vytřískat peníze. Co absolutně nechápu, jsou ty nadšené výkřiky a miliony srdíček k téhle sérii. Co jsem tak zkoumala, tak povětšinou jsou to mladé slečny, které zřejmě ještě nečetly pořádnou fantasy (a teď prosím upozornění – nesnažím se nikoho urazit! Jen poukázat na dost nekvalitní knihu). Jak se říká, fantazii se meze nekladou, ale tahle krátká story, most mezi další trilogií z tohoto světa, není fantazií, ale absurditou.

Co mi v knize nejvíce vadilo, byly neustálé, ale opravdu neustálé narážky na sex. Neobjevovalo se tma prakticky nic jiného, než jak Feyre touží po Rhysandovi a naopak. Všeho moc škodí, a téhle knize to uškodilo opravdu hodně. Na konci žhavý sex, při kterém padá chata, už mi přišlo tak absurdní, že jsem se u toho musela smát. Tyhlety scény autorka používá opravdu často a bohužel to s nimi už začíná dost přehánět. Další věc – už ze začátku mě zklamala slovní zásoba v knize. Protože 3 věty hned po sobě obsahovaly hned 3x spojení dlouhá krutí zima. Věřím, že by se to dalo napsat trošku jinak, než to 3x použít v jednom odstavci.

Dále – ostatní postavy odsunuty na druhou kolej, Feyre jako hlavní hvězda celé knihy, která byla prakticky pořád jen o ni. Krátké kapitolky ostatních neřekly prakticky nic. Dost mě naštvalo, že kapitoly Rhyse a Feyre byly z pohledu první osoby, ale ostatní byly z pohledu třetí osoby. Sakra, tak když už vyprávím za nějakou postavu, tak by bylo lepší a mnohem osobnější napsat to v první osobě, ne? Takhle ty ostatní postavy zněly cize, zanedbaně ….

No, co k tomu nakonec dodat? Snad jen to, že tuhle knihu nedoporučím ani svému nepříteli. Pokud tuhle sérii máte rádi, tak směle do ní, ale spíš bych sáhla po jinačí literatuře. Anebo si počkala na nový díl.

Eknihu můžete zakoupit zde: 

Autorkou recenze je:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *