Renegáti vs. Anarchisté

Renegáti vs. Anarchisté

Renegáti jsou syndikát lidí s neobyčejnými schopnostmi. Vynořili se z trosek zničené společnosti a zavedli znovu řád tam, kde dosud vládl chaos. Jako obhájci práva a spravedlnosti jsou pro všechny symbolem odvahy a naděje. Výjimkou jsou zločinci, které kdysi svrhli. Nova má důvod Renegáty nenávidět a touží po pomstě. Jenže na cestě za svým cílem potká Adriana, který je Renegát. Dosáhne Nova nakonec své pomsty?

Autor – Maryssa Meyer
Počet stran – 508
Nakladatelství – Egmont
Rok vydání – 2018
Série – Renegáti #1

Když jsem se dozvěděla, že moje oblíbená autorka Marissa Meyer vydá novou sérii, byla jsem nadšená. Měsíční kroniky jsou totiž moje velmi oblíbená série. Ale když Renegáti vyšly, strhla se ohromná lavina pozitivních hodnocení, což mě dost zaskočilo. Co se týče fantasy youngadult knih, dávám si na hodnocení dost pozor.  Ale teď už k Renegátům. Tématika superhrdinů a superpadouchů mi přišla jako suprový nápad. Navíc v podání autorky jedné z mých nejoblíbenějších sérií? Očekávala jsem, že to bude stejná pecka jako Měsíční kroniky. Ovšem, po přečtení jsem z nich nebyla až tak nadšená. Opět to zřejmě způsobil ten obrovský boom kolem knihy, když vyšla.

Hlavní hrdinka s partou „přátel“ – anarchistů bojuje proti renegátům a snaží se prosadit jejich vidinu míru a pokoje. Po několika neúspěšných rozepří a útoků, kdy se Nightmare stane nejhledanější osobou díky neúspěšnému atentátu, se „infiltruje“ mezi nepřátele, aby zjistila co nejvíce informací. Tyto informace mají „posloužit“ dobrému účelů Anarchistů. Ovšem tak lehké, jak si to představovali, to zřejmě nebude. Oceňuji, že se zde autorka vyhnula vytvoření milostného trojúhelníku, poněvadž mi přijde, že se bez něj dnešní literatura neobejde. Najde se pár výjimek, ale vesměs se všude vyskytuje jedna žena/dívka a dva muži/chlapci. Přišlo mi, že v příběhu bylo dost podrobných popisů, kdyby je autorka maličko zobecnila a nerozváděla je až do takových podrobností, určitě by pak celý ten příběh vyšel jen na ty dvě knihy. Obecně mám poslední dobou problémy se sériemi, protože se čím dál častěji stává to, že první dva díly jsou super a od třetího dílu už se to jen tak vleče a zbytečně natahuje.

Co se týče postav, hlavní hrdinka Nova mi nesedla. Líbilo se mi na ní akorát její zapálení pro věc, její odvaha a vynalézavost, ale jinak mi charakterově nesedla. Naopak se mi líbil Adrian, i když mi v některých scénách přišel maličko přihlouplý. Ani další postavy mi moc nesedly, líbila se mi akorát Queen Bee, s tou jsem pociťovala sympatie už od začátku a maličko mě mrzelo, že se v příběhu neukazovala více, ale na druhou stranu je pravda, že to nebylo o ní, ale hlavně o Nově a Adrianovi. Ale pokud tedy autorka plánuje udělat více knih k této sérii, tak bych byla určitě moc ráda, kdyby se v dalších knihách tedy zaměřila více na vedlejší postavy, aby to celé nebylo jen o těch dvou.

Konec byl totálně přitažený za vlasy a podle mě zkazil celý ten příběh, který začal velice slibně. Nebudu prozrazovat, co se na konci stalo, to by byl obrovský spoiler, ale zklamalo mě to. Některé věci, které se v knize zmiňují stále dokola v jedné variantě, by se nakonec neměli měnit.  Obálka knihy mi přijde dost jednoduchá, i když také nápaditá.

Celkově jsem z knihy byla hodně rozpačitá, protože jsem očekávala trochu jiný příběh, než jaký jsem dostala. Také mě trošku naštval fakt, že z původní duologie budou mít Renegáti nakonec několik dílů.

Knihu zakoupíte zde:

Recenzi najdete také na mém blogu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *