Lehké čtení s přiměřenou dávkou humoru

Lehké čtení s přiměřenou dávkou humoru

Ve středočeském městečku Brod se schyluje k obecním volbám a vypadá to, že nic nedokáže narušit jejich průběh. Příjezd nového učitele Jakuba Stehlíka ale odkryje mnohé stíny z minulosti.

Kdo zavinil smrt Jakubovy matky? Co s ní má společného starosta Jaroslav Jiroušek? Komu v Brodu se hodí, aby tento čin nezůstal zapomenut? Jak do toho všeho zapadá rodina majitelky pekařství paní Řábkové? Co znamená králičí tlapka v pouzdře na trumpetu a jaké tajemství skrývá zahrádkářská kolonie za městem? A co všechno je pro úspěch schopná udělat opozice v čele s Ivo Podroužkem?

Učitelka Josefína Divíšková se snaží přijít na kloub událostem, které se v Brodu staly před více než třiceti lety, a tím pomoci napravit staré křivdy. Musí se spolehnout na svůj důvtip a schopnost zvládat vše s humorem, jakož i na svérázného komisaře Tvrdíka.

Název: Komu straší ve věži – Autor: Marie Rejfová – Počet stran: 336 – Nakladatelství: Mystery Press – Rok vydání: 2018 – Moje hodnocení: 5/5

Děj nás opět zavádí do Brodu, malého městečka, kde po rozvodu žije v domě své sestry Josefína Divíšková, učitelka kreslení v místní umělecké škole.

Opravdu pozoruhodně nás autorka provede místními klepy i předvolebním bojem. I když se Josefíně někdy přezdívá „česká madam Marplová“, v tomto příběhu vlastně o „čerstvou“ vraždu nejde. Josefína pátrá po okolnostech autonehody, při které zemřela mladá matka Jakuba, nového učitele hudby. Jakub se do Brodu přistěhoval nedávno se svým dědečkem, který zde chce dožít.

Jakub se zpočátku plánovaně seznámí s Josefínou, v Brodě je dobře známa její poměr s komisařem Tvrdíkem. S Tvrdíkem se Josefína seznámila při minulých vyšetřováních a Jakub by chtěl, jestli by se nemohl podívat do starých spisů ohledně vyšetřování smrti své matky.

Zajímavé jsou vsuvky – moudra babičky Josefíny:

Výměna informací je životní nutnost, Josefínko. Všichni to vědí, ale jenom ženy a včely to dovedly k úplné dokonalosti“

Nebo:

„V takové situaci ti zbývá už jenom jedna možnost, milánku – zamknout se doma s dobrým pitím a haldou kvalitní literatury a nikomu neotvírat“

A do třetice:

„Když nevíš, co máš dělat, ječ…Chlap si vzpomene na manželku nebo tchýni, brutální znásilnění přeskočí a raději tě rovnou uškrtí. Nehledě na to, že ti náhodný kolemjdoucí může přijít na pomoc“

Líbil se mi také popis předvolebního boje o místo starosty. Nechybí kriminální skutky v minulosti obou kandidátů, nemanželské dítě, různé finanční podvody a zlodějny. A jde i o život (no o život vysloveně ne, ale o zdraví určitě). Které město bylo asi vzorem?…

Zaujalo mne i to, že Josefína jako milenka není popisována úplně špatně a její vztah k ženatému komisaři má přijatelný rozměr. On také Tvrdík musí být super chlap, na kterého si myslí nejedna žena. Tak si jen mohu přát, že některé dílo bude zfilmováno a Tvrdíka bude hrát někdo opravdu mužný.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji eshopům Palmknihy – eReading.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *