Ta druhá – Výjimečný román o tajemství, vztazích a nutnosti zapomínat

Ta druhá – Výjimečný román o tajemství, vztazích a nutnosti zapomínat

Grafická designérka Anna a její partner Nel vyrůstali v době blahobytu, takže když ve Španělsku udeří ekonomická krize, obrátí se jejich život vzhůru nohama. Jakmile jeden z nich přijde o práci, musí se naučit uskromňovat, a navíc řeší další důležitou otázku — Anna stojí na prahu čtyřicítky, a pokud chce mít s Nelem dítě, nesmí to odkládat. Jenže stejně silně jako po dítěti touží Anna i po svém o osmnáct let mladším milenci, díky kterému uniká z šedivé reality. Každé jejich setkání má být tím posledním, a přece vždy následuje další. Anna prožívá vnitřní boj. Ví, že by měla cítit vinu, ale cloumá jí jen vztek vůči okolí i vůči sobě samé, a uzavírá se tak do bludného kruhu.

Název: Ta druhá – Autor: Marta Rojalsová – Počet stran: 359 – Nakladatelství: Host  – Rok vydání: 2018 – Moje hodnocení: 5/5

Úsek života – od února do srpna –  mladé ženy Anny, který vypráví ze svého pohledu. Anna, která moc nemluví, spoustu věcí si nechává pro sebe, nekomunikuje se svými přáteli, se svým mužem ani se svou švagrovou….

Celou knížkou mne  provázely rozporuplné pocity – je mi Anny líto – chápu jí – je mi nepříjemná – obdivuji ji – nemá jednoduchý život – atd. Možná, že některé pasáže jsem úplně nepochopila nebo mi to „secvaklo“ až nad posledními řádky.

Každý večer se v oknech, na balkonech a na terasách jednoho města rozsvítí tisícovky obrazovek….Na tři sta tisíc tajemství kolujících rychlostí milionů bitů za sekundu….a ihned odpovídají příslušná protitajemství…..Nazítří ráno se všude na Zemi, rozsvítí jiné obrazovky…Všechna tato energie se kompenzuje opačnou energií, jež udržuje svět v rovnováze. Která část této energie směřuje ven a která dovnitř?…Všechno lidské konání je od rána do večera poháněno jasnou energií, ale také energií temnou, skrytou. Když jedna vyvažuje druhou, je nastolena rovnováha….

Zpočátku jsem čekala trochu jiný vývoj – podle názvu knihy jsem stále čekala nějakou milostnou zápletku, sokyni v lásce, pak možná i sokyni v osobě Laury, švagrové Anny. Laura, která má velmi zvláštní vztah ke svému bratrovi, je také zajímavá osobnost, vypadá to, že umí také dobře skrývat.

Styl  autorky knihy mi hodně připomínal Annu Gavaldu a její knihy, asi nejvíc Billie.

Nebylo to lehké čtení, zpočátku mi dost dlouho trvalo než jsem se začetla, ale to bylo možná tím, že jsem četla na školení a špatně jsem se soustředila.

Rozhodně ale nelituji, že jsem knihu četla, i když na mne působila velmi smutně. Skoro si kladu otázku zda aktéři mají pro co žít. Není tam mnoho optimizmu, i když ani okolnosti nejsou optimistické.  Ekonomická krize, která v té době ve Španělsku dosahuje vrcholu nedává mnoho nadějí do budoucnosti. Všichni kolem Anny pomalu přichází o práci, ona sama zatím má svou práci grafičky. Vztah ale mezi ní a její „chlebodárkyní“ je zvláštní.

Já sama rozhodně nejsem žádný extrovert, ale asi jsem si představovala mladou generaci  ve Španělsku trochu jinak. Některé dialogy, které vedou mladí lidé na pláži u moře či na návštěvě na statku na mne působily zvláštně – cítila jsem velikou frustraci. Autorka ale dialogy zvládá úžasně, díky nim je tam ta temná stránka života mladých.

Ale nejsou to jen dialogy….na druhou stranu je výmluvné, že Anna se svým mladým přítelem komunikuje jen pomocí mobilu. Sociální sítě hrají důležitou roli v tomto příběhu. Sama hodně používám všechny ty technické vymoženosti, ale na druhou stranu mne děsí, jak spolu přestáváme mluvit. Sedíme spolu v restauraci a každý se věnujeme svému mobilu. Před několika lety by to byla scéna z nějakého sci-fi, ale dnes úplně normální realita.

Vlastně nevím, jestli bych chtěla někoho z hrdinů potkat – možná Tea, hluchého chlapce, který se zamiloval. Bojuje s životem i se svým handicapem, ale také má svá tajemství.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Palmknihy – eReading

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *