Můžeš se stát, kým chceš

Můžeš se stát, kým chceš

Dlouho jsem necítil z nějakého díla takovou beznaděj a krutost. Není to tím, že by se mi příběh nezamlouval, ale spíše stylem autorova bravurního vyprávění, které ve čtenáři vyvolá extra pesimistické pocity.

A tím to tedy vůbec nekončí. Od začátku se pohybujeme v neurčitém prostoru na pomezí západního i východního světa, o kterém toho víme hodně málo, přesto z něj čiří určitý industrialismus druhé poloviny 20. století. Jsou libo opuštěné továrny, hráčská doupata, špinavé čtvrtě či honosná sídla? Stačí vlastně jen malá nerovnováha a všechno, co zdánlivě tak špatně fungovalo, najednou nebude fungovat vůbec.

Název: Macbeth Autor: Jo Nesbo Počet stran: 544Nakladatelství: Práh – Rok vydání: 2018

Hlavní příčinou všeho jsou jednotlivé charaktery postav, které v sobě ukrývají vnitřní rozpolcenost, jež snadno podlehne jakémukoliv pokušení, ať už to jsou peníze, moc či snu o rodinné pohodě. Ten, který se může zdát nejčistší, z něj se může nakonec vyklubat ten nejhorší ze všech. Nevěříte? Tato kniha od norského autora temných severských thrillerů Jo Nesba vás uvede do tvrdé reality, která odhalí každou pravdu.

Zamiloval jsem si několik postav, například tajemného Hekate, který svými drogami dává naděje i ničí individualitu jedince, ale i Lady s pochmurnou minulostí, jež ji dožene v identitě, kterou nyní zastává. Naopak se mi dosti znelíbil hlavní hrdina Macbeth, jehož vývoj je nejmarkantnější. A to je podstatné!

 Fleance škubal za sponu, jenže ten zatracený krám se pořád vzpouzel. Pokusil se z pásu vykroutit. Zvedl kolena k bradě a švihl sebou šikmo k bezvládnému otci. Pokrčenýma nohama teď mířil na dvířka spolujezdce. Vtom zahlédl, jak do klenotnictví vchází silák s revolverem a kordem. Najednou bylo na útěk pozdě a mladík si ani nestačil uvědomit, jak je roztřesený.

Dveře spolujezdce se rozlétly. Fleance zahlédl záblesk rovnátek mezi rty, uviděl napřaženou zbraň a pochopil, že na kopanec je ten chlap příliš daleko. Zoufale zatápal nohou po dvířkách…

Nesboho knihy nemiluji a neholduji jim, přesto jsem mu dal protentokrát šanci. Shakespearovský hrdina v moderním světě je opravdu bombastickým počinem, který vás zajisté emočně zasáhne. Rád jsem opustil ten svět marnosti, přesto jeho část ve mně i ve světě kolem mě trochu zůstala. Vezměte knihu Macbeth od nakladatelství Práh a pojďte zkusit očistit to místo, kde dobří lidé skoro neexistují.

Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnout až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji eshopům Palmknihy – eReading. eknihy koupíte zde:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *