Zase jedna Popelka

Zase jedna Popelka

Myslím, že je zbytečné vypisovat, proč jsem si tuhle knihu vybrala a stejně to udělám :).

Mám ráda podobné inspirace popelčími příběhy, ať už se jedná o filmy nebo knihy. A tenhle příběh byl opravdu velmi povedený. Navíc jsem chtěla nějaký oddech po předchozím psychologickém thrilleru. I to mi kniha zvládla dopřát. A taky pořádnou knižní kocovinu po dočtení :).

Roli Popelky tentokrát zastala Ella. Tedy vlastně Ellamara Rodriquezová, osmnáctiletá holka, která se před časem podruhé narodila. Přežila totiž autonehodu, při které zahynula její máma.

Bohužel se změnilo i hodně dalších věcí. Elle zůstaly zdravotní následky a jizvy nejen na duši. Musela se přestěhovat k otci, který je s mámou opustil už před lety a začlenit se do jeho nové rodiny, kde není zrovna vítaná. Ztratila domov, přátele, rodinu, zdraví i sebejistotu. To všechno musela postupně znovu najít.

Co neztratila, byl Cinder. Její internetový kamarád, se kterým si psala před nehodou. Nikdy se ale neviděli. Seznámili se díky Ellinu blogu, kde píše recenze na knihy a filmy. Stali se tak dobrými přáteli, jak jen to bylo za dané situace možné a vlastně ještě víc.

Cinder je v tomto příběhu za prince. A celkem doslova :). Je totiž vycházející hollywoodskou hvězdou. Jeho filmy mají úspěch a vzhled ho předurčuje k tomu, aby se stal miláčkem žen. Jenom Ella ví, že není povrchní floutek, nebo spíš ne až tak moc, a hezký ksichtík. Ona ho takto nesoudí, protože neví, že Cinder je ve skutečnosti Brian Oliver.

Cinderovi spadl kámen ze srdce, když se mu Ella téměř po roce odmlčení znova ozvala. Bylo mu jasné, že se stalo něco vážného, vlastně předpokládal, že zemřela. Elle spadl kámen ze srdce proto, že ztrátu nejlepšího přítele by neunesla. Tihle dva o sebe tedy nepřišli a příběh krásné lásky mohl začít.

Tuhle knihu jsem si vybrala jako odpočinkovou. Chtěla jsem něco nenáročného, co se mi bude pěkně číst a do příběhu se ponořím úplně bez problémů. Podle anotace měla kniha přesně tenhle potenciál, ale k mému velkému překvapení se jí podařilo do určité míry vybočit z vyjetých kolejí žánru YA. Jasně, byla tam láska jako trám, byla tam utiskovaná holka a krásný, obletovaný kluk. Ale vše působilo tak nějak jiným a svěžím dojmem. Zdálo se mi totiž, že celý příběh není tak přitažený za vlasy, jak to bývá. Kdyby žila nějaká taková Ella, určitě by se našli i šikanující spolužáci, i přátelé, kteří se jí zastanou a i kluk, kterému nic z jejího postižení nebude vadit.

Ella v tomto příběhu měla skutečný důvod pochybovat o svém vzhledu a pro svoje psychické problémy. Žádné pseudodůvody, se kterými občas autorky přijdou. Její duševní rozpoložení bylo popsáno tak uvěřitelně, že jsem neměla problém prožít si všechny ty pocity, co bych jako čtenář podobného příběhu mít měla. Elly mi mohlo být líto, mohla jsem cítit její obavy, nejistoty, osamělost, ale i ty pěkné věci. Štěstí, přátelství, lásku a postupné přijetí situace a otevření se okolí.

Podobně pěkným zpracováním se pyšnily i ostatní postavy. Cinder/Brian byl sice ukrutně dokonalý, což by jindy nejspíš působilo jako stokrát obnošená vesta, zde ale dostal takovou osobnost, která jeho ukrutnou dokonalost polidštila. Byl to prostě sympaťák a přesvědčoval mě o tom ve svých vlastních kapitolách i v chatech a telefonátech s Ellou.

Dokonce i hlavní záporačka, pokud se to o ní dá tak říct, měla pro svoje záporačení  jiné důvody, než že prostě proto. Nebyla na Ellu zlá jen z toho důvodu, že paní autorka takovou postavu potřebovala. Nějaké city měla nakonec i hlavní povrchní slepice, takže ani ta nebyla plochá a bezvýrazná.

Svoje báječné postavy umístila paní autorka do zajímavě pojatého popelčího příběhu. Jistě, že jsem věděla, jak zhruba by mohly věci probíhat – takové ty stěžejní události jsou většinou dost podobné, ale i tak v knize nechyběly překvapivé momenty. Byl to ten typ příběhu, o kterém už předem víte, jak dopadne. S nadšeným očekáváním hltáte začátek a strašně chcete vědět, co bude mezi tím, než přijde to „žili šťastně až do smrti“. Ve vyprávění se střídala Ella s Cinderem a mě bavil příběh z jejího i jeho pohledu.

Tahle moderní pohádka je přesně to pravé pro romantické duše.

Je svěží a příjemná na čtení a úplně se hodí do začínajícího jara. Budete se bavit, budete ji hltat stránku za stránkou a budete ji milovat. Jediný problém vidím v tom, že je to kniha „na jednu noc“ a já nemám další díl :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *