Poutavý krimi thriller z prostředí Kapského města

Poutavý krimi thriller z prostředí Kapského města

Deon Meyer – Ďáblova hora

Tři osudy, jeden průsečík.

Bývalý voják Thobela Mpayipheli, pracuje jako farmář. Žije na farmě s osmiletým Pakamilem. Pakamile není jeho syn – je to syn ženy, kterou miloval. Po její smrti si ho zamiloval, jako by byl jeho skutečným otcem a přijal ho za vlastního.

Jednoho dne se omylem připletou k přepadení čerpací stanice a Pakamile je při přestřelce zastřelen.

Thobela doufá ve spravedlivý soud, ale když se vrahům podaří uprchnout a Pakamile se stává další položkou na dlouhém seznamu zavražděných a týraných dětí, rozhodne se vzít spravedlnost do svých rukou. V zemi kde ho systém zradil to vidí jako poslední možnost. Pořídí si oštěp assegai, stává se z něj zabiják – Artemis a vydává se pomstít nejen svého syna….

Někdo musí říct: „To stačí.“

Jestliže se děti nemohou spoléhat na ochranu soudního systému, ke komu se tedy mají obrátit?

Vyšetřováním případu Artemis je pověřen Benny Grissel. Dobrý policista, ale alkoholik, který ví, že nesmí selhat. Tenhle případ je jeho poslední šance jak dokázat, že ještě za něco stojí.

Manželka ho opustila a musí půl roku zůstat čistý, aby měl šanci získat jí i děti zpátky. Čím déle se mu daří zůstat střízlivý tím víc si uvědomuje jak hodně škody napáchal a jak těžké bude to napravit.

„My jsme nikdy neměli otce. Jenom nějakýho ožralu, co s náma žil v domě“.

Luxusní prostitutka Christine vypráví svůj životní příběh knězi. O svém fanatickém otci, který všude viděl zlo a jí i jejího bratra psychicky deptal. O tom jak začala vyhledávat problémy a dělala přesně to, čeho se otec bál. O tom jak otěhotněla a zůstala s dcerkou Soniou sama. Jak se stala prostitutkou, protože to byl nejjednodušší způsob jak vydělat peníze a o seznámení s tím nesprávným mužem….

A právě tady se spojují osudy zabijáka Artemise – vraha, který si získává veškeré sympatie. Alkoholika Bennyho – bojujícího se svými démony a prostitutky Christine, která pro záchranu sebe i svojí dcerky naplánuje něco tak děsivého co propojí tyto postavy a jejich životy v jedno neskutečné drama a svět pro ně už nikdy nemůže být stejný jako dřív.

Ďáblova hora je moje první knížka od Deona Meyera a určitě mě nezklamala. Nenašla jsem žádné nudné pasáže. Jedná se o velmi čtivý a velice dobře propracovaný příběh. Postavy jsou skvěle vykreslené a autor si skvěle pohrává s jejich emocemi. Thobelu a Bennyho jsem si velmi oblíbila. S Christine jsem měla ke konci příběhu problém – i když všechno co udělala bylo jen, aby ochránila svojí dcerku, tak jí nemůžu odpustit jak to ovlivnilo život nevinných.

Kniha poukazuje i na vážný problém – násilí na dětech, které překročilo hranice a zabývá se i otázkou zda by měl by být v dnešní době znovu nastolen trest smrti.

Autor se nevyžívá v brutálních scénách. Moc krve nečekejte, ale přesto je jeho vyprávění napínavé a já jí rozhodně doporučuji všem čtenářům thrillerů.

Kamila Mrvíková

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Comments are closed.