Urban Games – české Hunger Games

Urban Games – české Hunger Games

Recenzovaná kniha:

Recenzent:
Hodnocení:
1
On 30.5.2018
Last modified:30.5.2018

Souhrn:

Této knihy od českého booktubera vyšlo jen 100 kousků a všechny už jsou vyprodané, ovšem v elektronické podobě můžete nakupovat stále. Vyplatí se to?

Název: Urban Games  Autor: Andrew Thomas Jurasek Počet stran: 114 Nakladatelství: Bezvydavatele.cz – Rok vydání: 2014 – Moje hodnocení: 1/5

Dvacítka soutěžících nakluše do arény (města) a na oslavu začátku Urban Games se ožerou do němoty. Pak se najednou strašně diví, že ve hře o život začnou skutečně umírat. Můj konflikt – žádná z postav se nechovala dost inteligentně na to, aby mi přirostla k srdci.

Přitom příběh je vyprávěný z pohledu více z nich (pominu, že zmateně někdy v ich formě a jindy v er formě), takže celkem nepříjemné, že jejich přízemní chování vedlo k tomu, že jsem něměl komu fandit. Nesedělo mi ani „párování hráčů“ stylem – s tebou jsem se vyspal, tak teď to potáhneme spolu. O laciných úmrtích ani nemluvím.

Úkoly ve hře – čtyři společné ještě šly, ale volitelné individuální jsem nechápal. Lidé se nechávali dobrovolně mrzačit za pár šupů, přičemž nad technickým řešením těchto „pastí“ zůstával rozum stát – jak ty automaty fungovaly? Asi nějaká daleká budoucnost s vyspělými technologiemi, čemuž ovšem zbytek města neodpovídal.

Zklamala mě i práce s celou reality show. Kusé drby z médií o jednotlivých účastnících byly pro dění v aréně zcela mimo mísu a dále se s nimi nepracovalo, jinak nic nenasvědčovalo tomu, že se jedná o masivně sledovanou velkolepou událost.

Kniha ovšem čtivě plynula a já se celou dobu těšil na ten zlom, kdy se konečně odhalí vyšší smysl celého toho utrpení. Bohužel jsem se nedočkal, respektive sdělení – „lidé chtějí vidět násilí“ a „účast v Urban games ti zničí život“ mě neuspokojilo.

Přesto mi kniha přinesla cenné poznatky! Zajímalo mě totiž (mimo to, že autora znám), jak vypadá text, který si člověk sám vydá, ve srovnání se světovým bestsellerem (Hunger Games).

Díky podobnosti obou příběhů jsem získal řadu podnětů, co může začínající spisovatel v knize upravit, vypilovat, na co si dát pozor, jakým stylem psát. Ukázalo se, že mé texty mají řadu podobných neduhů, jaké mi vadily na Urban Games, a lépe díky tomu chápu, jak napsat vhodný text pro nakladatele.

Knihu si můžete zakoupit zde:

Autorem recenze a videorecenze je Ondřej Mergl

    Hodnocení
    1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *